IATF 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Standardı Programı

IATF 16949 Standardı, otomotiv endüstrisi için dünya çapında teknik gereklilikleri ve otomotiv endüstrisine özel şartları içeren bir Kalite Yönetim Standardıdır.  ISO/TS 16949 Standardının yerini alan IATF 16949:2016 versiyonu; ISO 9001:2015 Standardı temelli ve bu standart yaklaşım ile uygulanacak tamamlayıcı bir standart niteliğindedir.

Otomotiv Endüstrisine ilişkin tasarım, geliştirme, üretim, kurulum ve bakım süreçlerine ilişkin tüm ilgili koşulları içermekte olan yeni standart, TPM (Toplam Üretken Yönetim – Bakım), Yalın Yönetim, Verimlilik yönetimi ile maliyeti arttırmadan Kaliteyi; Verimli ve Etkin çözümlerle sağlamanın yöntemlerini anlatmaktadır.

Danışmanlık Aşamaları

N-SİSTEM, kuruluşlarda mevcut Kalite Yönetim sisteminin, IATF 16949 Standardı beklentileri doğrultusunda, alt yapı taşlarından ve organizasyondan başlayarak tüm kurum kapsamında gözden geçirilmesi ve garanti altına almayı hedeflemektedir.

Risk Yönetimi kavramının Dizayn ve Prosesler dışında tüm süreçlere adaptasyonu, bu doğrultuda kurumların farkındalığının geliştirilmesi ve uluslararası standartlara uygun hale getirilmesi, iş – süreç modellerinin oluşturulması, devreye alınması, çalıştırılması, farkındalık ve gözden geçirilmesi için danışmanlık hizmeti vermektedir.

1. Adım: Mevcut Durum Analizi

Kurumların mevcut ise Kalite Yönetim Sistemlerinin IATF 16949 Standardı beklentilerine uyum olgunluğu ve durum değerlendirmesinin yapıldığı analiz aşamasıdır.

Hali hazırda Kalite Yönetim Sistemi kurma veya uyum yolunda olan işletmeler için yol haritalarının çizilmesi ve kurgunun yapılması için temel beklentileri bu aşamada net olarak tanımlanmaktadır.

Eğitimler

N-SİSTEM, IATF 16949 Standardı yaklaşımı ve uyarlama aşamasında çalışanların direkt olarak kurguya dâhil edildiği, etkin katılım ve sonuçlar için temel bazı eğitimleri tavsiye etmektedir.

Kurum kültürüne, beklenti ve ihtiyaçlarına uygun olarak kuruma özel eğitim programları kurgulanır ve uygulanır.

 

  • IATF 16949 standardının yapısı gelişimi
  • Kalite Yönetim prensipleri
  • Süreç Yaklaşımı – Süreç odaklı yönetim
  • Süreç Bazlı Risk Yönetimi
  • IATF 16949 ve ISO 9001 Standart gereklerinin incelenmesi